Szkliwo jako główny charakteryzator wyglądu zęba Szkliwo jako główny charakteryzator wyglądu zęba

Szkliwo jako główny charakteryzator wyglądu zęba

  • -

Szkliwo jako główny charakteryzator wyglądu zęba

W każdym zębie wyróżnia się część widoczną, wystającą do jamy ustnej – koronę zęba oraz część ukrytą w kości szczęki lub żuchwy – korzeń zęba.

Ząb można podzielić na kilka elementów :

  • szkliwo,
  • zębinę,
  • komorę zęba,
  • przyzębie brzeżne,
  • ozębną,
  • kanał korzenia zęba.

Podczas okresu rozwojowego człowieka, tworzą się wszystkie tkanki zęba w tym szkliwo. Wytworzone ona są z specjalnych komórek zwanych ameloblastami. Odpowiedzialne są głównie za kształt danego zęba. Po zakończeniu wyrzynania się zębów, szkliwo przez krótki czas jest pokryte cienka błoną która z czasem zanika. U zdrowego człowieka szkliwo po zakończeniu procesu wyrzynania jest bezbarwne prawie przejrzyste.

Szkliwo zbudowane jest z ok. 97% związków nieorganicznych i 3% związków organicznych z woda. Główna funkcja szkliwa jest tworzenie tarczy ochronnej. Jako najtwardsza tkanka organizmu jest bardzo odporna na zgniatanie. Do jego funkcji należy między innymi ochrona przed bakteriami, ochrona przed czynnikami termicznymi i chemicznymi, przed ścieraniem podczas miażdzenia pokarmu. Szkliwo oprócz funkcji ochronnej, pełnie też funkcje estetyczna nie mniej jednak funkcje te są ściśle ze sobą powiązane. Chronione szkliwo poprzez właściwa higienizacją, sprawia że zęby są mniej narażone na przebarwienia.

W jamie ustnej podczas rozkładu cukrów wytwarzają się kwasy, które prowadzą do demineralizacji szkliwa. Kwasy atakują szkliwo przez co traci ono związki nieorganiczne, co w konsekwencji prowadzi do próchnicy.

Podczas zabiegu wybielania rozjaśniane jest właśnie nic innego jak szkliwo. Obecnie wykonywane zabiegi laserowego wybielania zębów w White i Beauty są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Nie niszczą szkliwa, dziąseł, wypełnień zębów, koron oraz mostów protetycznych.

Zapraszamy na wybielanie zębów Warszawa!