Szkliwo a przebarwienia zębów Szkliwo a przebarwienia zębów

Szkliwo a przebarwienia zębów

  • -

Szkliwo a przebarwienia zębów

Śnieżnobiały uśmiech to ozdoba każdego człowieka. Zależy on przede wszystkim od naturalnej barwy kości, przebarwień, przyjmowanych leków, wieku. Sprawdź, od czego może zależeć Twój kolor zębów!

Szkliwo

Szkliwo to bardzo twarda warstwa zewnętrzna osłaniająca zęba.  Stanowi najmocniejszą tkankę w ludzkim organizmie. W jej skład wchodzi woda, związki organiczne, nieorganiczne. Grubość szkliwa waha się od 0.5 do 1.5 mm. Zdarza się, że grubość tej warstwy osiąga również 2 mm. Najcieńsza warstwa szkliwa znajduje się przy szyjkach zębowych.

Barwa zębów

Naturalny kolor zębów może być różny. Mają one barwę od kości słoniowej po odcienie szaroniebieskie, a nawet żółtobrunatne. Zdarza się też sytuacja, kiedy zęby mogą mieć różną kolor. Wynika to z faktu, iż warstwa szkliwa, która pokrywa kły jest cieńsza. Szkliwo zęba jest bezbarwne zaś za kolor zęba odpowiada głębsza warstwa, czyli zębina (grubość tej warstwy to około 3mm). Jes=j kolor jest naturalnie żółty.

Przebarwienia

Przebarwienia zależą od wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przebarwienia zębów są uwarunkowaniem genetycznym, o których decyduje mineralizacja tkanek, skład chemiczny każdego zęba, intensywność żółtości zębiny, grubość szkliwa.  Na przebarwienia wpływa również wiek. Z upływem czasu szkliwo ściera się a warstwa zębiny jest bardziej widoczna, dlatego też zęby są bardziej żółte. Innym czynnikiem powodującym przebarwienia są pęknięcia i mikropęknięcia szkliwa, przez które barwniki z łatwością dostają się do zęba i tam się odkładają.

  • Przebarwienia możemy podzielić na dwie grupy :
    -zewnątrzpochodne, czyli takie które są przyczyną odkładających się barwników pożywienia osadzające się na płytce nazębnej. Do produktów przyczyniających się do łatwego powstawania przebarwień należy wino, kawa, papierosy, buraki, jagody, cola, herbata i wiele innych produktów o ciemnym zabarwieniu.
    – wewnątrzpochodne to takie, które trudno jest usunąć . Ich przyczyny leżą w zębach martwych, urazach, przyjmowaniu antybiotyków z grupy tetracykliny, przedawkowaniu fluoru
  • Barwa zęba zmienia się również na skutek chorób takich jak : porfira, alkaptonuria, żółtaczka noworodków, niedoczynność nadnerczy, niedoczynność tarczycy, wrodzona niedrożność przewodów żółciowych.

Wybielanie zębów Warszawa pomoże Ci usunąć nawet najtrudniejsze przebarwienia. Zapraszamy na wybielanie w naszych gabinetach White & Beauty.