Nawyki, które szkodzą zębom Nawyki, które szkodzą zębom

Nawyki, które szkodzą zębom

  • -

Nawyki, które szkodzą zębom

Często podczas pracy wykorzystujemy  nasze zęby w sytuacjach stresowych. Są to niekontrolowane czyny, na które w ogóle nie zwraca się uwagi. Nasze zęby spełniają wtedy wiele funkcji, które nie powinny do nich należeć. Bywa, że przegryzamy coś zamiast użyć nożyczek, zaciskamy usta, w których właśnie rozciskamy ołówek, żujemy nerwowo gumę lub też szorujemy zębem o ząb. Niestety takie nawyki negatywnie wpływają na zdrowie i wygląd naszych zębów. Sprawdź, czy Ty również podczas pracy szkodzisz swoim zębom.

Nieustanne żucie gumy 

Na ogół uznaje się, że żucie gumy jest zdrowe. Stwierdzenie te jest słuszne w przypadku, gdy  mamy do czynienia z gumą bez cukry oraz przy braku  możliwości umycia zębów po posiłku lub barwiącym napoju. Zdrowe żucie gumy ogranicza się do jej spożywania wyłącznie przez kilka minut. Żucie gumy stało się dla większości nałogiem. Niektórzy wychodzą co chwilę na papierosa, inni zaś nerwowo przegryzają gumę nawet do kilku godzin dziennie. Zbyt częste i intensywne życie gum może nieść za sobą nieprzyjemne skutki uboczne, i nie chodzi tu o te,  które podaje producent. Nieprawidłowe żucie gumy z nadmierną siłą oraz zbyt długim czasem może powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, a te zaś do zdeformowania twarzy. Często potem takie osoby muszą poddać się leczeniu nosząc specjalne aparaty na stawy.

Niekontrolowane popijanie lub podjadanie

Czy niektórych formach pracy z łatwością można sięgnąć po coś do picia lub jedzenia. Pracując przed komputerem mamy wiele okazji do nadmiernego spożywania. Należy więc w sposób kontrolowany jeść lub pić, gdyż ślina nie produkuje się w ogromnych ilościach, a to właśnie ona odpowiada za ,,czystość’’ jamy ustnej. Ślina, która nie zdąży się produkować to problem dla naszych zębów. Następuje wtedy w znacznie większym stopniu osadzanie się kamienia lub osadu nazębnego, który wpływa negatywnie na zdrowie naszych zębów.

Zęby jako narzędzie lub sposób na stres

Podczas pracy wykonujemy wiele czynności. W niektórych z nich zamiast używać przedmiotów do tego wyznaczonych,  zastępujemy je zębami. Często zęby pełnią funkcję nożyczek, otwieracza. Niektórzy też niekontrolowanie gryzą ołówek, trzymają palce w ustach. Niestety każde takie działanie ma szkodliwy wpływ dla zdrowia jamy ustnej. Na przedmiotach bądź dłoniach znajduje wiele drobnoustrojów, które mają zły wpływ na nasze zęby. Kolejnym problemem jest zastępowanie narzędzi biurowych zębami. Takie czynności prowadzą do licznych pęknięć lub mikropęknięć szkliwa.

Jeżeli wiele z tych problemów dotyczy także Ciebie, zadbaj o swoje zęby. Zanim zapiszesz się na laserowe wybielanie zębów Warszawa, sprawdź, czy Twoje szkliwo nie ma poważnych pęknięć oraz czy zęby są wolne od kamienia o osadu.