wybielanie zębów warszawa wybielanie zębów warszawa

Nadziąślaki

  • -

Nadziąślaki

Istnieje wiele różnych chorób dziąseł. Jedną z nich są nadziąślaki. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewni to jedyna ochrona przed powstawaniem zmian w jamie ustnej. Jednak to nie wystarczy. Współpraca ze stomatologiem oraz wizyty pozwolą Ci na jeszcze większy komfort. Chcesz mieć piękny, biały uśmiech? Wybierz wybielanie zębów Warszawa w klinice White&Beauty! Dowiedz się więcej o nadziąślakach.

Nadziąślak to inaczej guz dziąseł. Większość ludzi bardzo mało wie na jego temat. Nieznane są również czynniki, które wpływają na jego powstawanie. Należą do najczęściej występujących zmian w jamie ustnej posiadających charakter zapalny. Wyrastają z brodawki międzyzębowej. W odcinkach, w których zęby nie występują, mają kontakt z zębodołem, który pozostaje po usuniętym zębie.

Można wyróżnić różne rodzaje nadziąślaków, bardzo często towarzyszą im inne dolegliwości, np. krwawienie, a nawet utrudnienie w przyjmowaniu pokarmów. Przyczynami ich powstawania mogą być przewlekłe choroby (o podłożu autoimmunologicznym), nieprawidłowa dieta oraz zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Należy pamiętać, że mają tendencję do nawracania, nawet po ich wyleczeniu. Wyróżniamy nadziąślaki włókniste, ziarninowe oraz olbrzymiokomórkowe.

Nadziąślaki włókniste zbliżone są swoim kolorem do dziąseł, chociaż na ich powierzchni mogą być białe bądź żółte plamki. Ich konsystencja jest elastyczno-twarda, najbardziej są narażone kobiety w średnim wieku. Wzrastający guz najczęściej nie powoduje żadnego bólu. Tylko te większych rozmiarów powodują naruszenie struktury zębowej.

Ziarninowe posiadają zazwyczaj kształt kulisty, są bardzo miękkie i mają czerwony kolor. Jego powstawanie jest często związane np. z zaburzeniami hormonalnymi. Mogą nawet powodować lekkie krwawienie.

Nadziąślaki olbrzymiokomórkowe odznaczają się czerwono-sinawym zabarwieniem, posiadają kolor brązowy albo czarny. Zdarza się, że mogą osiągać nawet bardzo duże rozmiary. Pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u dzieci.

Do powstawania nadziąślaków przyczyniają się, oprócz nieprawidłowej higieny jamy ustnej, próchnica oraz zażywane leki. Osoby, które cierpią na nadziąślaki, odczuwają nadwrażliwość podczas picia gorących oraz zimnych napojów, a także doznają uczucia ściągnięcia dziąseł. Jeśli wymienione objawy nasilają się, należy skontaktować się ze stomatologiem. Szczegółowy wywiad oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego pozwoli rozwiać wątpliwości. Jeśli leczenie nie pomaga należy wyciąć lub wypalić zmianę.

Wybierz wybielanie zębów Warszawa tylko w White&Beauty!