Nadwrażliwość - co i jak ? Nadwrażliwość - co i jak ?

Nadwrażliwość – co i jak ?

  • -

Nadwrażliwość – co i jak ?

Czym jest nadwrażliwość zębów?

W naszej jamie ustnej oprócz doznania smaku odczuwamy zmiany termiczne, wpływ czynników chemicznych czy też bodźców osmotycznych. Co za tym idzie bardzo często dochodzi do dolegliwości stomatologicznej objawiającej się bólem zębów nazywanej nadwrażliwością zębów bądź zębiny.

Szeroko pojęta przyczyna

Zwalczanie każdego problemu najlepiej rozpocząć od zlikwidowania przyczyny. W tym wypadku ich może być wiele m.in. silne szczotkowanie zębów szczoteczką o twardym lub rozgałęzionym włosiu, cofanie się dziąseł, choroby przyzębia, nie wyleczone choroby dziąseł, nadmierne ścieranie powierzchni zębów wywołane stresem, nagryzaniem twardych przedmiotów i zgrzytaniem zębami w czasie snu. Także refluks żołądkowy, który powoduje, że cofające się kwasy żołądkowe niszczą zęby, może przyczynić się do powstawania nadwrażliwości zębiny. Zła dieta kolejna ważna przyczyna powstawania nadwrażliwości – owoce i soki są zdrowe, jednak zawierają kwasy które z kolei szkodzą naszym zębom. Ze względu na kwaśny odczyn oraz dużą zawartość cukru negatywny wpływ na wrażliwość naszych zębów mają kwaśne pokarmy i napoje, w tym te gazowane i energetyzujące.

Nadwrażliwość a wybielanie

Po każdym zabiegu wybielania może nastąpić nadwrażliwość . Spowodowana jest poszerzaniem tkanki szkliwa dzięki czemu jest możliwe wchłanianie żelu wybielającego. Ten typ nadwrażliwości zanika do 24h. Dlatego w tym czasie zalecane jest picie wody mineralnej i wstrzemięźliwość od spożywania posiłków.

Jak leczyć ?

Najlepiej udać się najpierw do dentysty, który doradzi nam zmianę pasty i płynu do jamy ustnej odpowiedniego dla naszej nadwrażliwości. Zaleca się również dobór odpowiedniej szczoteczki z miękkim włosiem. Innym sposobem leczenia jest pokrycie zębów preparatem z fluorem najczęściej jest on w płynie – dostarcza wysoko stężonego wapnia i fosforanów, co wspomaga reminalizację szkliwa oraz pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie. W gabinecie stomatologicznym można poddać się mineralizacji szkliwa oraz lakierowania zębów specjalnymi preparatami. Cierpiąc na nadwrażliwość zębów nie wolno ich samodzielnie preparatami dostępnymi w aptekach. Najlepiej wybielać bezpośrednio w gabinecie lekarskim lub kosmetologicznym.

Wybielanie zębów Warszawa jest już od 99 zł za oba łuki zębowe.