Leki przyspieszające psucie się zębów Leki przyspieszające psucie się zębów

Leki przyspieszające psucie się zębów

  • -

Leki przyspieszające psucie się zębów

Współczesna dieta człowieka dopasowana jest nie tylko do stylu życia, ale także do jego stanu zdrowotnego, a co za tym idzie bardzo często zawiera różnego pochodzenia substancje lecznicze. Niektóre ze spożywanych leków bardzo często mają silne oddziaływanie na stan naszego uzębienia. Do grupy takich leków należą przede wszystkim leki dla alergików, astmatyków, jak również leki na depresje, moczopędne lub przeciwhistaminowe.

Przeprowadzone badania przez Instytut Stomatologiczny dowodzą, że spożywane leki mają wpływ między innymi na powstawanie próchnicy, erozji szkliwa, kamienia nazębnego, fluorozy, a także przebarwień.

Zdaniem wielu specjalistów leki wziewne przyjmowane najczęściej przez astmatyków sprzyjają przede wszystkim rozwojowi próchnicy. Obniżenie pH w jamie ustanej podczas aplikacji leku sprzyja rozwojowi bakterii, co niesie z sobą ryzyko uszkodzenia szkliwa. Jeżeli chodzi o leki dla astmatyków w formie proszku, należy zwrócić uwagę, że w większości zawierają one laktozę, czyli cukier, który jest ulubionym pożywieniem dla bakterii.

Nasuwa się zatem pytanie, co zrobić, aby uniknąć rozwój próchnicy w przypadku osób chorujących na astmę. Odpowiedź jest prosta. Po każdym zażywaniu leku przepłukaj jamę ustną płynem.

A co z antybiotykami?

Leki sterydowe, antyhistaminowe oraz wszelkie antybiotyki zdecydowanie niszczą nasze szkliwo.

Główną substancją szkodliwą w tym wypadku jest tetracyklina. Jako że jest to lek o działaniu głównie przeciwbakteryjnym, jest on stosowany przede wszystkim do leczenia trądziku. Jednak przyczynia się znacznie do powstawania przebarwień. Z kolei inne antybiotyki stosowane u dorosłych maja negatywny wpływ na zachowanie równowagi w florze bakteryjnej w jamie ustnej, co sprzyja powstawaniu aft, nadżerek oraz owrzodzeń.

Leki alergiczne czy antydepresanty?

Wspólnikiem dla tego rodzaju leków jest ten sam skutek podczas długotrwałego stosowania. Mianowicie zmniejsza się produkcja śliny w jamie ustanej, a dzięki ślinie usuwane są resztki pokarmów zalegających na zębach, szkodliwe produkty oraz oczyszczanie powierzchni śluzowej. Wiąże się to ścisłe z tworzeniem dogodnego środowiska dla rozwoju szkodliwych próchniczotwórczych bakterii. Zatem w okresie spożywania takich leków należy szczególnie zadbać o higienizacje jamy ustanej przez dokładniejsze szczotkowanie , częste nitkowanie oraz płukanie płynami.

Masz zdrowe zęby? Możesz je rozjaśnić poprzez wybielanie zębów Warszawa w White&Beauty!