Łagodzenie nadwrażliwości zębów Łagodzenie nadwrażliwości zębów

Łagodzenie nadwrażliwości zębów

  • -

Łagodzenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów to bardzo częsta dolegliwość u wielu pacjentów. Jego głównym objawem jest stosunkowo krótki ból, który zazwyczaj ustępuje po zniknięciu przyczyny jego powstawania. Najczęstszymi powodami jej występowania są między innymi niska lub wysoka temperatura spożywanych pokarmów, zmiana pH, czyli słodkie lub kwaśne jedzenie, bądź też czynniki mechaniczne takie, jak szczotkowanie zębów.

Jak dochodzi do powstania nadwrażliwości ?

Nasze zęby pokrywa twarde szkliwo, a pod nim znajduje się zębina, która z kolei zbudowana jest z sieci kanalików. Jest to żywa część zęba, która wypełniona płynem, przewodzącym wszystkie impulsy do miazgi. Zatem, aby doszło do nadwrażliwości najpierw dochodzi do uszkodzenia szkliwa, które stanowi barierę ochronną dla żywej części naszych zębów. Uszkodzenia mogę mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim są to czynniki próchnicowe, mechaniczne (zbyt silne szczotkowanie), bądź spowodowane wadami zgryzu. Choroby różnego pochodzenia takie, jak bulimia, refluks czy nerwica również niosą z sobą negatywne skutki w kondycji naszego szkliwa.

Leczenie nadwrażliwości jest stosunkowo proste. Należy zacząć od zmiany pasty do zębów. Musimy zaopatrzyć się w pastę, która jest przeznaczona dla zębów wrażliwych. Zwróć jednak uwagę na współczynnik ścieralności pasty (dla zębów wrażliwych, powinien być niski). Zbyt silne szczotkowanie, a przy tym używanie pasty o wysokim współczynniku ścieralności doprowadzi do uszkodzenia szkliwa, co z kolei tylko pogorszy kondycje naszych zębów. Dobra pasta do zębów w swoim składzie powinna zawierać odpowiednią ilość fluoru – pierwiastka, z którego w głównej mierze nasze zęby są zbudowane i który pomaga również je odbudowywać. Bardzo potrzebnym składnikiem w naszej paście jest potas, który załagodzi wrażliwe zakończenia nerwowe powodujące ból.

Zaskoczeniem dla nikogo nie będzie odpowiednie szczotkowanie zębów. Po pierwsze szczotkujemy miękką szczoteczką. Twarda wyniszcza szkliwo, ścierając je. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie przez minimum dwie minuty. Jednak nie powinno się szczotkować zębów od razu po spożyciu owoców cytrusowych. Dlaczego? Nasze szkliwo po ich zjedzeniu jest osłabione ze względu na kwasowość. Zatem podczas szczotkowania jedynie je ścieramy.

Oprócz domowej opieki naszych zębów warto udać się do lekarza specjalisty, który w odpowiedni sposób zatroszczy się o nasze zęby. Na przykład podda je piaskowaniu, oczyszczając z kamienia nazębnego, bądź wykona fluoryzację, która ochroni odsłonięty korzeń.

Wybielanie zębów Warszawa nie jest zabiegiem bolesnym! Nie bój się i sprawdź.