Jakie produkty jeść, a jakich unikać ? Jakie produkty jeść, a jakich unikać ?

Jakie produkty jeść, a jakich unikać ?

 • -

Jakie produkty jeść, a jakich unikać ?

Zdrowie naszych zębów uzależnione jest nie tylko od prawidłowej higieny jamy ustnej, ale także w dużej mierze od codziennej diety.Poniżej opisaliśmy kilka produktów które maja zbawienny wpływ na kondycje naszego uzębienia!

 • Owoce – choć zawierają spore pokłady minerałów i witamin, to jednak mogą mieć niekorzystny wpływ na szkliwo. Zawarte w słodkich owocach (winogrona, czereśnie) cukry stanowią pożywkę dla bakterii wywołujących próchnice, a kwasy obecne głownie w cytrusach prowadzą do erozji szkliwa, wywołując przy tym nadwrażliwość. Owoce z małymi pestkami, które często kaleczą dziąsła i zalegają w przestrzeniach międzyzębowych przyczyniając się do narastania płytki nazębnej, tez nie są naszym sprzymierzeńcem. Najkorzystniej na stan jamy ustnej z dostępnych owoców, wpływają jabłka! Dostarczają bogactwo ważnych składników, nie są ani zbyt kwaśne ani za słodkie, a ponadto wzmagając produkcje śliny, wspomagają oczyszczanie jamy ustnej z resztek pokarmowych i zwiększają ochronę przed cukrami i kwasami.
 • Ryby -powinny być obecne w diecie przynajmniej 3 razy w tygodniu. Oprócz dobroczynnego wpływu na na układ krążenia, udowodniono także, iż zawarte w nich fosfor, wapń i witamina D pozytywnie oddziałują również na kondycje zębów. Wapń jest trudno przyswajalnym mikroelementem, musi być dostarczany w towarzystwie fosforu i witaminy D aby mógł się wchłonąć. Zawarte głownie w rybach morskich kwasy omega-3 jeszcze potęgują jego wchłanianie. Najwięcej wapnia znajduje się w ościach, dlatego tuńczyka czy szprotki z puszki warto zjadać w całości!
 • Surowe warzywa – głownie marchew, seler naciowy, kalarepa, rzodkiewka. Rozgryzanie twardych warzyw w naturalny sposób mechanicznie usuwa płytkę nazębna i stanowi znakomity masaż dla dziąseł, chroniąc je przed chorobami. Warzywa są niskokaloryczne, ze względu na niewielka zawartość cukru, a przy tym dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Doskonała przekąska!
 • Produkty mleczne – są źródłem wapnia, którego niedobory w organizmie doprowadzają do zużywania zapasów odkładanych w kościach i zębach, konsekwencja czego jest demineralizacja, osłabienie struktury i podatność na złamania. Najlepiej z produktów nabiałowych wybierać te naturalne, bez dodatku cukru. Obecne w jogurtach naturalnych bakterie kwasu mlekowego wspomagają dodatkowo nasza naturalna florę bakteryjna jamy ustnej w walce z zakażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi. Najbogatszym źródłem wapnia są żółte sery, ale należy je spożywać z umiarem gdyż są tez bardzo kaloryczne!
 • Zielona herbata – zawiera polifenole, które chronią błonę śluzowa jamy ustnej przed zakażeniem, ograniczając namnażanie się bakterii. Zielona herbata wzmacnia tez szkliwo i zapobiega próchnicy oraz chorobom przyzębia, dzięki dużej zawartości fluoru (0,2 mg w szklance naparu).
 • Algi – w niektórych odmianach alg znajduje się nawet do 10 razy więcej wapnia niż w mleku! Oprócz tego są bogactwem mikro- i makroelementów (fosforu, fluoru), witamin i dobrze przyswajalnego białka. Na powierzchniach tych roślin bytują bakterie produkujące enzymy które osłaniają błonę śluzowa jamy ustnej przed zakażeniami a zęby przed próchnica.
 • Pieczywo pełnoziarniste – spożywanie pieczywa razowego wymaga dokładniejszego przeżuwania co wzmaga produkcje sliny ułatwiając wymywanie zalegających resztek pokarmowych i działa rozrzedzająco na cukry, będące główna pożywka bakterii wywołujących próchnicę. Podczas żucia twardych kęsów masażem wzmacniane są dziąsła i usunięta zostaje płytka nazębna. W ziarnach zbóż zawarty jest fosfor i magnez – pierwiastki niezbędne do prawidłowej mineralizacji zębów.

 

Istnieją produkty, których bezwzględnie należy unikać, by jak najdłużej zachować zdrowie jamy ustnej. Nalezą do nich:

 • Słodycze i inne słodkie produkty – cukier, nieważne czy pochodzenia naturalnego czy sztucznego jest pożywka bakterii wywołujących próchnicę i choroby dziąseł. Jeśli nie możemy powstrzymać się od zjedzenia słodkiej przekąski, ważne jest by zjeść ja od razu i umyć zęby. Najbardziej szkodliwe są przekąski które długo żujemy ( krówki, suszone owoce), takie które przez długi czas trzymamy w jamie ustnej (cukierki do ssania, lizaki) lub spożywane często w ciągu całego dnia (słodzony napój popijanych mały łykami).
 • Chipsy i produkty fast food, wysoko przetworzone i zawierające duże ilości soli, która potęguje wypłukiwanie z organizmu wapnia, tak ważnego dla naszych zębów. Resztki tego typu produktów oblepiając zęby, długo zalegają w szczelinach, stwarzając tym samych warunki dogodne rozwojowi bakterii.
 • Szczaw, szpinak, buraki – warzywa bogate w szczawiany, wiążą wapń z przewodu pokarmowego i hamują jego przyswajanie.
 • Napoje gazowane typu cola, mocna herbata i kawa, papierosy – przyczyniają się do demineralizacji szkliwa, czyniąc zęby bardziej podatnymi na próchnicę oraz powodują  żółte lub brunatne przebarwienia na szkliwie. Zalegający osad nie jest tylko problemem estetycznym, powoduje tez choroby przyzębia. Nie da się go usunąć w trakcie codziennej higieny, konieczne jest profesjonalne czyszczenie w gabinecie stomatologicznym najlepiej raz na pół roku.

 

Zapraszamy na profesjonalne wybielanie zębów Warszawa!