Jak walczyć z próchnicą? Jak walczyć z próchnicą?

Jak walczyć z próchnicą?

  • -

Jak walczyć z próchnicą?

Problem próchnicy znany jest od dawna i zmaga się z nim około 95 % populacji. Jednak można ją skutecznie leczyć, a na pewno możemy zapobiec jej powstawaniu. Istnieją również sposoby jej całkowitego wyleczenia. Wybielanie zębów Warszawa w White&Beauty wymaga od pacjentów zaleczenie ubytków próchniczych.

Co powoduje próchnicę?

Najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy jest nagromadzenie się szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Pomimo, iż w naszej jamie żyje około 300 rodzajów bakterii, to tylko niektóre z nich są dla nas szkodliwe. Do nich należą przede wszystkim te, które rozkładają cukry, dobrze tolerują środowisko kwaśne oraz te, które produkują kwasy organiczne. Możemy je rozpoznać po charakterystycznym żółtym kolorze, nalocie na zębach – poprawnie nazywanym kamieniem nazębnym.

Walka przeciwko próchnicy

Pierwszym i najważniejszym zabójcą bakterii jest codzienna higienizacja jamy ustnej. Zęby powinno szczotkować się przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty każdorazowo. Szczególny nacisk powinno kłaść się na poprawne szczotkowanie zębów. Ważne jest, aby dobrze wyczyścić powierzchnie zarówno policzkowo- przedsionkową jak i podniebienno-językową.

Ważne jest również, aby przynajmniej raz dziennie używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Ta pierwsza pomoże pozbyć się bakterii z zakamarków międzyzębowych, z kolei płyn sprawi, że na powierzchni zęba utworzy się bariera ochronna przed osadzeniem się nowych bakterii.

Drugim ważnym aspektem w walce z próchnicą jest dobrze zbilansowana dieta. Wzbogacona w szczególności o wapń i fluor zdecydowanie pomoże nam w walce z próchnicą. Jednak najważniejsze jest unikanie napojów oraz jedzenia bogatego w cukry. Do prawidłowej diety należą: zbilansowany poziom składników mineralnych, jak i odżywczych, a także dobrze dobrane witaminy.

Ostatnim, równie istotnym aspektem w profilaktyce przeciw próchnicy, są regularne wizyty w gabinecie stomatologa, pod którego opieką możemy interweniować na tyle szybko, by nie doszło do próchnicy. Zatem pamiętajmy, że na piękny uśmiech składa się nie tylko sam wygląd zewnętrzny naszych zębów, ale także ich zdrowie.