Jak pozbyć się przykrych przebarwień zębów? Jak pozbyć się przykrych przebarwień zębów?

Jak pozbyć się przykrych przebarwień zębów?

  • -

Jak pozbyć się przykrych przebarwień zębów?

Przebarwienia na zębach związane są z obecnością barwników w używkach, jedzeniu oraz napojach. Im dłuższy jest kontakt substancji barwiącej z zębami, tym większe prawdopodobieństwo powstania przebarwień. Im silniejszy jest oddziałujący na zęby barwnik, tym przebarwienia są większe oraz trudniejsze do usunięcia.

Oto produkty, które w największym stopniu mają wpływ na kolor naszych zębów:

  1. Większość palaczy ma problem z pojawiającymi się na zębach zażółceniami. U osób palących nałogowo od wielu lat można zauważyć zmianę zabarwienia uzębienia na kolor szary bądź brunatny. Bardzo często są to już zmiany nieodwracalne. Papierosy przyczyniają się również do pojawienia się osadu lub kamienia nazębnego. Ostatnie badania naukowe świadczą także o większym wpływie na tworzenie się przebarwień papierosów elektronicznych.
  2. Większość osób nie wyobraża sobie bez niej poranka, tak więc stanowi spory problem. Przebarwienia spowodowane są jej intensywnym zabarwieniem. Dlatego warto w miarę możliwości pić kawę zabieloną mlekiem. Rozwiązaniem może być również picie przez słomkę, ograniczając kontakt z zębami i językiem.
  3. Czarna herbata. Do tego bardzo często podawana z sokiem z cytryny, który jest kwasem mogącym powodować erozję szkliwa. Należy pamiętać, że zawarta w herbacie teina ma działanie podobne do kofeiny, również barwi i może uzależniać. Aby uniknąć wytworzenia się szkodliwego dla zdrowia cytrynianu glinu przed dodaniem cytryny należy herbatę posłodzić. Ostatnie badania wykazały również silne działanie barwiące herbat ziołowych.
  4. Czerwone wino. Alkohol oprócz działania drażniącego na szkliwo może powodować również silne przebarwienia. Kwasy zawarte w winie działają zmiękczająco i mogą powodować erozję. Innym barwiącym alkoholem jest whisky oraz ciemne piwo.
  5. Coca-cola. Napoje gazowane w większości zawierają barwniki. Naturalnie cola jest w kolorze zielonym, natomiast została zabarwiona na kolor czarny. Niszczy zęby również przez bardzo wysoką zawartość cukru. Podobnie jak napoje energetyczne oraz izotoniczne.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tworzenia się przebarwień jest prawidłowa pielęgnacja zębów. Mycie zębów po każdym posiłku, płukanie ust płynem w miarę możliwości czy żucie gum może poprawić stan naszych zębów i nie dopuścić do tworzenia się nowych przebarwień. Wyjątkiem sią cytrusy i kwasy, które zmiękczają szkliwo. Mogą powodować uszkodzenie podczas mycia, dlatego należy odczekać ok. 30 minut. Zawsze można wypłukać usta wodą. Można również unikać kontaktu z płynnymi barwnikami pijąc przez słomkę.

Jeżeli natomiast chodzi o powstałe już przebarwienia to podstawą jest higienizacja jamy ustnej. Usunięcie nadmiaru kamienia (skaling) bądź osadu (piaskowanie), u osób które mają tendencję do gromadzenia się przebarwień (jest to zależne od stanu śliny oraz stosowanych używek). Zabiegi te wykonuje się regularnie, co ok. 6 miesięcy.

Kolejnym i najskuteczniejszym sposobem walki z przebarwieniami jest laserowe wybielanie zębów Warszawa. Można je wykonać na zębach zdrowych, już po kilku dniach od oczyszczania (czas gojenia się ewentualnych podrażnień). Zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa około godziny i daje naprawdę dobre efekty. Usuwa przebarwienia z używek, jedzenia oraz napojów nagromadzone w ciągu kilku lat. Efekt uzależniony jest od możliwości genetycznych oraz odciecia początkowego czyli wielkości przebarwień. Natomiast zdarza się, że już w trakcie jednego zabiegu usunięta zostaje większość przebarwień albo całe. W zależności od wielkości przebarwień stosuje się również poszczególne lampy. Przy niewielkich przebarwieniach czasami wystarczy lampa ledowa, natomiast przy przebrwieniach po używkach konieczne jest zastosowanie lampy halogenowej.