Co to jest zapalenie dziąseł i jak leczyć? Co to jest zapalenie dziąseł i jak leczyć?

Co to jest zapalenie dziąseł i jak leczyć?

  • -

Co to jest zapalenie dziąseł i jak leczyć?

Na zdrowe zęby nie składa się tylko sam wyleczony ząb, ale także tkanka miękka, jaką jest dziąsło, które otacza nasze zęby. Około 50% populacji na świecie choruje na zapalenie dziąseł różnego typu. Problem ten dotyka ludzi w różnym wieku począwszy od dzieci skończywszy na osobach w wieku podeszłym. Nawet tym stosującym sztuczne uzębienie.W miarę wczesne wykrycie zapalenia dziąseł można w łatwy i nieinwazyjny sposób wyleczyć. Mianowicie poprzez odpowiednia higienizację oraz częste wizyty u dentysty.

Czym jest zapalenie dziąseł ?

Na zapalenie dziąseł składa się przede wszystkim zła i nie dokładną higienizacja jamy ustnej na co dzień Na powierzchni naszych zębów w ciągu dnia zbierają się bakterie. W połączaniu z jedzeniem, napojami oraz produkowaną ślina tworzą wspólnie osad nazywany płytką nazębna. Z kolei ten, ulegając mineralizacji tworzy na powierzchni zębów kamień, który dokładnie przylega w przestrzeniach międzyzębowych oraz przydziąsłach. Ponadto wnika także w głąb dziąseł, gdzie dochodzi do odpychania ich od korzenia, przez co tworzy się zagrożenie dla stabilności zębów. Nagromadzony kamień oraz płytką nazębna prowadzi do stanu zapalnego dziąsła. Samo zapalenie rozwija się także poprzez spożywanie twardego pokarmu, bądź przez zbyt silne szczotkowanie zębów. Jednak zwiększona zachorowalność na zapalenie dziąseł zauważana jest u osób przewlekle chorych, bądź spożywających bardzo dużo leków. Mam tu na myśli osoby chorujące na np. cukrzyce, białaczkę, anoreksję bądź bulimie.

Objawy:

Do głównych oraz najbardziej widocznych objawów zapalenia dziąseł są :

  • zaczerwienione dziąsło wokół zęba
  • krwawienie podczas szczotkowania
  • krwawienie podczas spożywania twardych pokarmów
  • nadwrażliwość na ciepłe i zimne posiłki
  • brzydki zapach z ust,
  • niestabilne zęby

Jak leczyć?

W zależności od stopnia i rozległości zapalania dziąsła, przyjmuje się różne metody oraz środki lecznicze. W pierwszej kolejności zazwyczaj stosuje się usuwanie kamienia poprzez skaling, a także wspomaga się piaskowaniem, aby przez polerowanie powierzchni zapobiec ponownemu osadzaniu się kamienia nazębnego.

Następnym etapem jest zachowanie przez pacjenta szczególnej ostrożności w szczotkowaniu zębów. Należy bardzo dokładnie czyścić zęby, nie tylko szczoteczką, ale także poprzez używanie nici dentystycznej. Natomiast, gdy zapalenie jest na tyle zaawansowane, że powyższe metody nie pomagają, to lekarz stomatolog może zalecić stosowanie przez pewien okres specjalnej płukanki lub tez używać wkładek dodziąsowych.

Nie masz problemu z dziąsłami? Zapraszamy na wybielanie zębów Warszawa w White&Beauty!