Co powinno się wiedzieć o wybielaniu zanim zdecyduje się na zabieg laserowego wybielania zębów w Warszawie? Co powinno się wiedzieć o wybielaniu zanim zdecyduje się na zabieg laserowego wybielania zębów w Warszawie?

Co powinno się wiedzieć o wybielaniu zanim zdecyduje się na zabieg laserowego wybielania zębów w Warszawie?

  • -

Co powinno się wiedzieć o wybielaniu zanim zdecyduje się na zabieg laserowego wybielania zębów w Warszawie?

EFEKT

Wybielanie u poszczególnych osób może dawać różne rezultaty. Jest to zależne od możliwości genetycznych, stanu zębów, wielkości przebarwień oraz wieku. Najlepiej wybielają się zęby o żółtym odcieniu. Im większe przebarwienia, szczególnie spowodowane używkami (papierosy, kawa, czarna herbata, czerwone wino, coca-cola) tym trudniej jest je usunąć. Jeżeli na zębach znajdują się przebarwienia po tetracyklinie (żółty, brązowy lub szary nalot) lub fluorozie (białe plamy) to nie stanowi to przeciwwskazania, ale trudno będzie je wybielić. Sztucznego materiału żel nie wybieli, ale również nie uszkodzi. Jeżeli odcień wypełnień dobrany jest do aktualnego koloru zębów to może być różnica, jeżeli jest jaśniejszy można próbować dorównać poprzez stopniowe wybielanie.

OCZYSZCZANIE

Zęby przed zabiegiem powinny być sprawdzone pod kątem ubytków oraz jeżeli jest taka potrzeba poddane higienizacji jamy ustnej. Tendencja do gromadzenia się kamienia lub osadu jest zależna od składu śliny. Skaling (usuwanie kamienia) lub piaskowanie (usuwanie osadu) powinno być zrobione przynajmniej na kilka dni przed wybielaniem ze względu na ryzyko podrażnienia. Warto powtarzać taki zabieg co pół roku lub raz w roku jeżeli gromadzi się mniejsza ilość. Oprócz tego, że miejsca w których jest kamień lub osad nie wybielą się, może on przyczyniać się do szybszego tworzenia się próchnicy oraz powodować stany zapalne dziąseł a nawet być przyczyną i początkiem paradontozy.

PRZYJMOWANIE LEKÓW

Przyjmowanie antybiotyków lub leków w przypadku chorób przewlekłych może mieć wpływ na efekt zabiegu. Zęby mogą się nie wybielić lub wybielić słabiej. Odstęp pomiędzy przyjmowaniem leków a wybielaniem powinien wynosić przynajmniej 3 dni przed i po zabiegu, bo tyle żel, jeżeli dostanie się ze śliną do krwioobiegu jest w stanie znajdować się w organizmie. Osłabienie działania żelu może występować przy takich chorobach jak: cukrzyca, choroby tarczycy oraz nadciśnienie tętnicze.

PODRAŻNIENIE

Jeżeli żel pod wpływem śliny dostanie się na tkankę miękką (dziąsła, wargi, język) może powodować białe zabarwienie tych miejsc lub pieczenie, podrażnienie lub dłuższym kontakcie stan zapalny. Jest to reakcja na niezamierzony kontakt z substancją wybielającą. Stan ten jest jedynie chwilowy i wchłania się w krótkim czasie po zabiegu a dziąsła powracają do poprzedniego zabarwienia.

NADWRAŻLIWOŚĆ

Jeżeli przed zabiegiem zęby są w jakikolwiek podrażnione lub podczas zabiegu wystąpi nadwrażliwość, ustąpi w ciągu 24 godzin od zabiegu. Jeżeli w zębach są mikropęknięcia lub pęknięcia objawy te mogą się nasilić lub wydłużyć. Osoby posiadające ubytki, nieszczelne wypełnienia, mocno odsłonięte szyjki zębowe lub innymi schorzeniami mogącymi spowodować lub nasilić nadwrażliwość nie powinny poddawać się zabiegowi wybielania zębów. Jeśli są wątpliwości warto zawsze wcześniej poradzić się specjalisty, który określi czy stan zębów i dziąseł pozwala na wykonanie zabiegu. W każdej chwili można przerwać zabieg, można również wykonać mniej powtórzeń jeżeli jest ryzyko podrażnienia i wystąpienia nadwrażliwości.

PLAMY LUB SMUGI

Jeżeli w zębach są osady wapnia lub fluoru, świadczące o jego nadmiarze w diecie, suplementacji lub pielęgnacji pod wpływem żelu mogą się uwydatnić do śnieżnobiałych zmian. Natomiast w krótkim czasie po zabiegu nierówności te się wchłaniają i kolor się ujednolica. Jest to całkowicie naturalny proces.

BIAŁA DIETA

Biała dieta wynika z okresu stabilizacji koloru. Po zabiegu szkliwo jest odwodnione i zwiększa się jego porowatość przez co jest bardziej chłonne. W przypadku zastosowania żelu organicznego bezpośrednio po zabiegu nie ma ostatecznego efektu. Kolor będzie się stabilizował od minimum 3 dni do maksymalnie 2 tygodni. W tym czasie obowiązuje biała dieta. Należy pamiętać, że nie jest to ograniczanie się tylko do białych produktów, ale unikanie tych, które mogą bawić! Nie można przede wszystkim palić papierosów, pić alkoholu, kaw, herbat, napojów gazowanych i soków tylko woda mineralna niegazowana i mleko). Z jedzenia z owoców można tylko banany, z warzyw nie można pomidorów, buraków, papryk, marchwii, brokułów i szpinaku, ciemnych sosów (na bazie jogurtu naturalnego, majonezu, śmietany można) i większości przypraw (sól, pieprz i zioła można). Wszystkie pozostałe produkty można. W przypadku złamania białej diety może dojść do pogorszenia lub cofnięcia całkowitego efektu.

COFANIE SIĘ EFEKTU

Wraz z powrotem do barwników w diecie stopniowo też efekt również będzie wracał do stanu poprzedniego. Jest to całkowicie normalna reakcja zębów i naturalny proces. Im więcej barwników w diecie tym będzie on następował szybciej. Produktami, które mogą przyspieszać cofanie się efektu są przede wszystkim: papierosy, kawa, czarna herbata, czerwone wino, coca-cola.

Prze 2 godziny po zabiegu nie można nic jeść, pić można jedynie wodę mineralną niegazowaną, nie żuć gumy i nie myć zębów, bo ten proces cały czas trwa. Po zabiegu szkliwo jest bardziej chłonne, dlatego każdy barwnik, który się w tym czasie dostanie może pogorszyć jego odcień lub cofnąć całkowicie. Trzeba pamiętać, że przebarwienia na zębach tworzą się w ciągu wielu lat i czasami jeden zabieg może nie wystarczyć, żeby całkowicie je usunąć. Powtórzenia zabiegu najczęściej można wykonywać co pół roku (3x15minut), jedynym zabiegiem, który można wykonać w krótszym odstępie czasu jest tzw. zabieg podtrzymujący (2x10minut) od 2 do 6 miesięcy.

 PRZECIWWSKAZANIA

Całkowite przeciwwskazanie do zabiegu stanowi: ciąża, okres karmienia piersią, astma, epilepsja, choroby zębów i dziąseł, paradontoza, ubytki w zębach (próchnica), niedorozwój szkliwa, zęby mleczne, uszkodzone lub starte szkliwo (zaawansowany bruksizm), nieszczelne wypełnienia, stany zapalne w obrębie jamy ustnej (afty, pleśniawki, opryszczka). Po zdjęciu aparatu ortodontycznego powinno minąć przynajmniej 6 miesięcy, jest to okres, w którym następuje usunięcie materiału stomatologicznego. Jeżeli podczas zabiegu w ustach znajdują się metalowe elementy mogą ulec przebarwieniu, dlatego warto jest wyjąć przed rozpoczęciem zabiegu. Jeżeli podczas zabiegu pojawi się silny ból, może on świadczyć o ubytku lub stanie zapalnym i należy od razu przerwać zabieg. W przypadku kontynuowania mimo odczuć może dojść do zapalenia miazgi zębowej i do leczenia kanałowego. Osoby niepełnoletnie (od 16 roku życia) mogą wykonać zabieg wybielania jedynie z pisemną zgodą rodzica lub opiekuna prawnego oraz po wcześniejszej konsultacji z dentystą.

Zapraszamy do odwiedzenia gabinetów White & Beauty! Zapisz się na laserowe wybielanie zębów Warszawa i ciesz się pięknem uśmiechu każdego dnia!