Bruksizm - przeciwwskazanie do zabiegu wybielania zębów w Warszawie Bruksizm - przeciwwskazanie do zabiegu wybielania zębów w Warszawie

Bruksizm – przeciwwskazanie do zabiegu laserowego wybielania zębów w Warszawie

  • -

Bruksizm – przeciwwskazanie do zabiegu laserowego wybielania zębów w Warszawie

Powszechnie znane jako „zjadanie zębów”. Zaburzenie polegające na silnym zaciskaniu zębów lub ocieraniu łukami o siebie. Zazwyczaj powstaje na tle nerwowym. Bardzo często jest to niekontrolowane. Najczęściej nasila się w nocy, wykonywane nieświadomie. Stanowi nie tylko problem zdrowotny, ale również społeczny.

W wyniku ucisku szkliwo zębów zaczyna pękać, kruszy się lub spłyca. Ścierane zęby zaczynają się niszczyć, szkliwo staje się coraz cieńsze a uwydatnia się zębina oraz kolejne warstwy zęba. Szkliwo jest jedyną barierą ochronną zębów. W wyniku jego podrażnienia bądź ścierania zęby reagują nadwrażliwością. Im większe są zmiany związane z tych schorzeniem tym silniejsza nadwrażliwość może się pojawić. Zęby mogą boleć coraz częściej, nie tylko w przypadku działania na nie substancją drażniącą, ale również na co dzień, bez powodu. Mają też skłonność do szybszego psucia się. Wszystko to sprawia, że mimo że na początku problem ten nie wygląda poważnie z czasem może stać się przyczyną dyskomfortu oraz wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego warto zadziałać jak najszybciej.

Pierwszym krokiem w walce z bruksizmem jest próba kontroli zaciskania zębów. Obserwowanie swojego zachowania w sytuacjach stresujących. Łapanie się na sytuacjach, w których zaczynamy mocniej pocierać zęby. Pomocne mogą okazać się również sposoby radzenia sobie ze stresem, próby rozładowania negatywnej energii np. w aktywności fizycznej.

Kolejnym jest stosowanie past ochronnych, wzmacniających szkliwo. Warto zrobić wszystko co może choć trochę poprawić stan zębów. Zdecydowanie niewłaściwe będzie dodatkowe obciążanie go substancjami drażniącymi. Najlepiej w takiej sytuacji stosować miękką lub bardzo miękką szczoteczkę, bo średnia lub trwarda jeżeli jest mocno przyciskana może drażnić lub ścierać szkliwo. Płyn do płukania ust najlepiej żeby był bez alkoholu, alkohol w sytuacji gdy szkliwo jest już osłabione będzie działał podrażniająco. Podobnie z pastami wybielającymi, te, które zawierają substancje ścierające będą rysowały i dodatkowo niszczyły szkliwo.

Ostatnią i chyba ostateczną możliwością jest stworzenie przez protetyka specjalnych nakładek silikonowych. Wyglądają jak szyny do wybielania zębów, ale służą zupełnie do czegoś innego. Chronią zęby przed ścieraniem się poprzez wzajemne naciskanie górnym oraz dolnym łukiem zębowym. Oddzielają łuki i tworzą ochronę na zębach, szczególnie w nocy. Mogą być jednak stosowane również w ciągu dnia, z tym, że mogą utrudniać porozumiewanie się. Nakładki wykonuje się na podstawie wycisku uzębienia, tak aby idealnie pasowały do indywidualnych potrzeb. Po jakimś czasie mogą się zużyć, szczególnie pod wpływem silnego pocierania.

Bruksizm a wybielanie

Jeżeli chodzi o laserowe wybielanie zębów Warszawa w przypadku tego typu schorzenia to wszystko zależne jest od stanu uzębienia. Ogólnie stanowi to przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wyjątkiem są lekko zniszczone zęby bez pojawiającą się czynnika powodującego nadwrażliwość. Jeżeli szkliwo jest bardzo starte i uwydatniła się zębina to zabieg może być niewskazany. Wynika to z silnej nadwrażliwości, która może się pojawić w sytuacji, kiedy nie będzie żadnej bariery ochronnej. Szkliwo jest jedyną ochroną zębów i kiedy jest drażnione zęby reagują w ten sposób, broniąc się przed uszkodzeniem.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalistycznego żelu oraz specjalnej lampy. Są 3 naświetlania po 15 minut, po każdym jest zmiana żelu. Całość trwa około godziny. W każdej chwili można przerwać zabieg oraz kontrolować poziom wybielenia. Zabieg może być praktycznie bezbolesny jeżeli zmiany w szkliwie nie są duże. W zależności od stanu zębów można również wybrać odpowiednią lampę. Jest lampa ledowa, podstawowa oraz halogenowa, silniejsza, dająca lepsze efekty i na dłużej utrzymująca rezultat. Wszystko odbywa się pod kontrolą specjalisty.