wybielanie zębów Warszawa, wybielanie zębów Warszawa,

Afty- jak je leczyć?

  • -

Afty- jak je leczyć?

Wybielanie zębów Warszawa w naszej klinice White&Beauty to najlepszy wybór na rynku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! Dowiedz się więcej o aftach.

Afty to często spotykana dolegliwość, która dotyczy coraz to większej ilości osób. Przyczyny ich powstawania są różne. Do najczęstszych należy zaliczyć nieodpowiednią higienę jamy ustnej, a nawet źle wyrzynające się ósemki.

Afty to inaczej owrzodzenia, które są zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka. Powodują wytworzenie miejscowych stanów zapalnych. Często towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych. W wielu przypadkach znikają samoistnie, jeśli nie, niezbędna jest konsultacja lekarska. Warto znać przyczyny ich powstawania oraz sposoby leczenia.

Jak wyglądają?

Pokryte są białym nalotem, a także otoczone kolorem czerwonym sugerującym stan zapalny. Przyczyną ich wytworzenia mogą być choroby przewodu pokarmowego. Podczas leczenia zaleca się środki przeciwbólowe, płyny do płukania jamy ustnej oraz środki koagulacyjne. Ich średnica może wynosić od 1mm do 2 cm. Często są mylone z pleśniawkami, których przyczynami powstawania są bakterie zwane drożdżakami.

Na afty narażeni są zarówno dzieci oraz dorośli. Aftowe zapalenie jamy ustnej, na którą cierpi około 20% populacji, to bardzo bolesne owrzodzenia. Wymaga specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia. W przypadku kontaktu aft z pokarmem i językiem, dochodzi do bólu i dyskomfortu, trudnościach w jedzeniu, a także pielęgnacji jamy ustnej. Prawdopodobieństwo zachorowania na afty może mieć nawet podłoże genetyczne. Jeśli dochodzi do częstych nawrotów możemy mówić o aftozie nawrotowej.

Osoby, które są narażone na zmęczenie i długotrwały stres, również są podatne na ich powstawanie. Innymi czynnikami mogą być osłabienie fizyczne, niewłaściwa dieta, alergia, przygryzienia, zmiany hormonalne, a nawet nieprawidłowo dopasowana proteza.

Wyróżniamy afty mniejsze, przy pojawieniu, których często występuje ból węzłów chłonnych. Ich leczenie jest długie, może nawet ciągnąć się latami. Na pojawienie się aft dużych wpływa niedobór żelaza oraz kwasu foliowego, witaminy B12, a także inne zaburzenia hormonalne. Zalecane jest wykonanie badań krwi w celu wykluczenia chorób ogólnoustrojowych.

Wybielanie zębów Warszawa tylko z White&Beauty!